PDF Nyomtatás

Földmunka

A földmunka egy 100 m2-es telek közepén álló családi ház esetében pince nélküli (csak sávalap) esetben kb. 120.000 Ft, pince esetén sem több 150.000 Ft-nál, mert gépidőben szinte ugyanannyi (kb. 1 nap, vagy 200 m3(2009 évi adatok)). Ezt az emberek általában nem tudják, így nem ritka a több százezres ajánlat sem. Persze azért egyedi esetek mindig előfordulhatnak.
Ha nincsen tapasztalatunk ,mindenképpen szakemberrel végeztessük a munkát, mert sokat lehet hibázni már az elején

a. Kézi vagy gépi. A kérdés mindig az, hogy kézzel vagy géppel készüljön-e a földmunka. Ezt elég egyszerű eldönteni, kérünk ajánlatot és amelyik olcsóbb az jobb. De azért vegyük figyelembe, hogy a kézi munka mindig pontosabb. A leggyakoribb esetben azért a gépi munka olcsóbb, és sokkal kevesebb ideig tart.

b. Humuszolás. A földmunka megkezdése előtt a felső 15-20 cm humusz réteget le kell fejteni és külön kell tenni. Le kell fejteni, mert erre semmilyen építmény nem kerülhet, és el kell tenni, mert a „kopasz” kertben a végén ez aranyat ér.

c. Föld elszállítás. A földmunkánál kitermelt földet ne vitessük el a telekről, mert gyakran az építkezés végén hozni kell még földet. Ha van hely, akkor le kell tenni valamelyik sarokba, és az építkezés befejeztével kell eldönteni, hogy elszállítandó-e. Ha sok földünk maradt, az elszállítás alapvetően sok pénzbe kerül, de ha körbenézünk a környéken és megkérdezzük az építkezőket, hogy nem kell-e föld nekik,  sokszor még a fuvart(és néha extra pénzt) is hajlandóak kifizetni, mert még így is jobban járnak mintha hozatni kellene. Így akár ingyen vagy pénzt keresve elszállíthatjuk a felesleges földet a telkünkről.

d. Vállalkozó. Olyan vállalkozót keressünk akinek vannak nagy gépei is (a BobCat erre sokszor nem elég), és lehetőleg óradíjban számoljunk el (2009-ben ez 6-8 ezer Ft/óra + 1-2 óra kiállási díj) . Ez a tapasztalatok alapján olcsóbb mintha köbméter árban állapodnánk meg. Kérdezzük meg mennyi ideig fog tartani, és ha egy napnál többet mond akkor gyanús, mert 6-8 óra alatt 200 m3-t ki lehet szedni, és le lehet rakni a sarokban. Én személy szerint a pince kiásására homlokrakodót, sávalap kiásására kis markolót ajánlok (35-55-s kanállal).
A BobCat-tal óvatosan, mert nagyon jó kis gép, de nagyobb mennyiségek eldolgozásánál már nem elég hatékony. Persze ha szűk a hely akkor nincs más megoldás.

e. Kivitelezés. A kivitelezés során követeljük meg az egyenes vonalat (különösen sávalapnál), és a pontos méretet (gödörnél max. +10 cm, sávalapnál max +2 cm. Ha nem tesszük, ennyivel több beton fog elfogyni, ami centinként köbméternyi plusszokat jelenthet.

f. Kellékek. A terület kijelöléséhez mindig jó ha van egy kis gipsz, vagy mészhidrát, így a gép nem fog feleslegesen sokat kiszedni, és viszonylag egyenes vonalat tud tartani. A szintek beállítása is nagyon fontos, ezért  a legjobb lenne egy szintező műszer, de annak hiányában egy slag-vízmérték is megfelel (kőműveseknek van általában).

g. Előkészítés. A terepet nekünk  vagy az építési vállalkozónak elő kell készíteni. Ez azt jelenti, hogy gipsszel ki kell szórni a kiásandó területet, és a magasságokat a fejtési terület mellett 20 cm-rel be kell állítani, és karókat kell leverni, ami a gépesnek egyértelműen mutatja hogy milyen magasságig szedje le a földet.

 
RocketTheme Joomla Templates